Vain verkossa

Saatavilla

”Niemet nenättömät”. Luominen on kaoottinen prosessi. Maa, vesi ja ilma muodostuvat.

350 €

Arto Määttä15cm x 15cmKehysten kanssa: 26cm x 26cmVuosi: 2026Tekniikka: tekoälyä, digitaalista kuvankäsittelyä ja maalausta levylle

Taiteilijasta

Lähestyy suomalaista muinaisuskoa, mytologiaa ja Kalevalan maailmaa postmodernista näkökulmasta. Vanha ja uusi, klassinen ja moderni ilmaisu kohtaavat ja sulautuvat toisiinsa.
Teosten tumma, lähes mustavalkoinen ilmaisu on tietoinen valinta. Se korostaa myyttien etäisyyttä nykyihmisen kokemusmaailmasta, mutta samalla dokumentin omaisesti tuo ne nähtäväksi tähän päivään.
Kehykset tuovat kuvasarjaan postmodernia ilmettä. Ne viittaavat maalaustaiteen traditioon ja ovat dekoratiivisia kuin runojen ja loitsujen riimit.
Teokset ovat toteutettu yhdistämällä tekoälyä, digitaalista kuvankäsittelyä ja perinteistä maalausta

Taiteilijan Instagram